استات آمونیوم

  • نام شیمیایی : استات آمونیوم.
  • اسامی مترادف با استات آمونیوم : Ammonium acetate، Ammonium ethanoate، آمونیوم استات.
  • فرمول مولکولی : C2H3O2NH4.
  • گرید : 1. استات سدیم خوراکی ۲٫ استات آمونیوم صنعتی.

استات آمونیوم چیست ؟

آمونیوم استات با فرمول شیمیایی C2H3O2NH4 ترکیبی شیمیایی است که جرم مولی آن g/mol 77.0825 می باشد. شکل ظاهری این ترکیب، بلورهای جامد سفید رنگ است.

استات چیست :

استات یکی از ماده هایی است که می توان آن را ازاسید استیک بدست آورد. که خود می تواند در برگیرنده سه ماده باشد : نمک ها، استرها و آنیونی که در یک محلول می توان آن را پیدا کرد. سالانه ۵ میلیارد کیلوگرم اسید استیک تولید می شود که بیشتر آن صرف تولید استات ها می گردد. از استات ها نیز در تولید پلیمرها استفاده می شود. از استات ها نیز در تولید پلیمرها استفاده می شود. از استات ها در طبیعت در زیست شیمی هم استفاده شده است. برای نمونه اسیدهای چرب از ارتباط میان واحدهای C2 گرفته شده از استات تولید می شود.

کاربرد و موارد مصرف استات آمونیوم :

از نمک استات های مهم و پرکاربرد می توان استات آلومینیوم را نام برد که در رنگرزی کاربرد دارد، آمونیوم استات که ماده سازنده استامید است و پتاسیم استات که در ساخت داروهای ادرار آور مورد استفاده قرار می گیرد. هر سه این نمک ها بی رنگ اند و در آب به آسانی حل می شوند.

راهنمای ایمنی کار با استات آمونیوم

راهنمای کار با مواد منفجره:
مواد منفجره موادی هستند که از نظر شیمیایی ناپایدار بوده و انرژی نهفته¬ی زیادی به علت ساختار شیمیایی در آن¬ها وجود دارد. در صورت آغاز فرایند انفجار، این مواد با سرعت زیاد منبسط می‌شوند و حجم زیادی گاز و گاهی نور و صدای زیاد تولید می‌کنند. این آزادشدن گاز به نوبه¬ی خود می‌تواند باعث پرتاب شدن قطعات و اشیاء اطراف و تبدیل شدن آن‌ها به ترکش شود. مواد قابل انفجار معمولا ًدر اثر ضربه، فشار یا دمای بالا منفجر می¬شوند و لذا باید آن¬ها را از ضربه، فشار یا دمای بالا محفوظ داشت.

خطرات استات آمونیوم

استات آمونیوم به عنوان عامل سرطان زا طبقه بندی نشده است. بخار مضر اسید استات آمونیوم و اکسید نیتروژن ممکن است  منجر به آتش سوزی شود. استنشاق گرد و غبار باعث تحریک بینی و دهان میشود. استات آمونیوم در تماس با چشم باعث تحریک خفیف چشم‌ها و نیز پوست می‌شود. استات آمونیوم باید در ظروف کاملا دربست و در یک مکان خنک نگهداری شود. هنگام استفاده از استات آمونیوم باید از ماسک، عینک ایمنی و یا محافظ صورت، دستکش پلاستیکی و لباس های محافظ و غیرقابل نفوذ استفاده کرد. اصلا نباید از لنزهای چشمی استفاده کرد.