اسید پروپیونیک

کاربرد اسید پروپیونیک

اسید پروپیونیک به طور مشخص دارای اثر جلوگیری کننده از رشد کپک ها و برخی باکتری ها می باشد .

از ویژگی و خصوصیت ضد کپک بودن اسید پروپیونیک و املاح آن به خصوص در مورد نان استفاده می شود با توجه به اینکه اساساً در کار مخمر و انجام عمل تخمیر توسط آن مشکلی ایجاد نمی گردد.

مقدار به کار رفته از این ماده بستگی به درجه حرارت نگهداری نان دارد.

پروپیونات سدیم و پتاسیم به صورت گرد سفید رنگ هستند که به آسانی می توان آنها را در مورد مواد خشک به کار برد.

پروپیونات سدیم به خصوص بسیار محلول است و از این نظر به کار بردن آن در اغذیه مایع نیز عملی می باشد.

مقدار اسید پروپیونیک مشخصاً در پنیر سوئیسی زیاد بوده و میزان آن تا یک درصد می رسد که توسط پروپیونی باکتریوم شرمانی از اسید لالتیک موجود تولید میشود.

البته تولید اسید پروپیونیک همراه با تولید مقداری CO2 است که این CO2 در محل هایی در یک قطعه پنیر جمع می شود و فضاهای خاصی را به صورت حفراتی در پنیر به وجود می آورد .

نکته در مورد اسید پروپیونیک :

اساساً اسید پروپیونیک و املاح آن به میزان کمی طعم پنیر را از خود نشان می دهند اما این مشکلی در موادی که به آن اضافه می شوند ایجاد نمیکند. علاوه بر نان از این ترکیبات در بعضی از پنیرها و فرآورده های استفاده میگردد.

سمیت پروپیونیک برای کپک ها و بعضی از باکتری ها به این جهت است که آنها نمی توانند اسیدهای سه کربنی را متابولیزه کنند. اما در پستانداران این اسید نظیر دیگر اسیدها متابولیزه می شود.

میزان استفاده و افزودن آن به ماده غذایی و خوراکی در حدود ۰/۳ درصد است و مصرف آن دراین سطح با هیچ گونه خطری نمی تواند همراه باشد و کاملا” ایمن میباشد .