ایندوکساکارب

ایندوکساکارب

نام عمومی: Indoxacarb                         

درجه سمیت: LD50: 1732 mg/kg

فرمولاسیون شرکت گیاه: ۱۵% SC     

دوره کارنس: ۱۰ تا ۲۱ روز

معرفی:

این آفت کش در بازار با نام تجاری آوانت Avaunt (15% SC) وجود دارد. این حشره‌کش جزء گروه اکسادیازون است که دارای خاصیت تماسی و گوارشی می‌باشد. ایندوکساکارب را می‌توان برای کنترل پروانه‌ها زیان‌آور از قبیل کرم­های قوزه، برگخوار، بید، سیب‌زمینی، پیله خوارها، کرم­های میوه مانند کرم سیب، خوشه خوار مو، مینوز مرکبات، بید کلم در محصولاتی نظیر پنبه، چغندرقند، ذرت، حبوبات، سبزی و صیفی، درختان میوه، انگور و غیره مصرف نمود. ایندوکساکارب برای زنبور عسل، حشرات گرده افشان و سایر حشرات مفید کم‌خطر است. همچنین دارای دز مصرف کم و دوره کارنس کوتاه می‌باشد. به همین دلیل این حشره کش برای برنامه‌های IPM  بسیار مناسب می‌باشد. برای پوست و چشم ایجاد حساسیت و سوزش نمی‌کند. نیمه عمر ایندوکساکارب در ۵= pH بیشتر از ۳۰ روز در ۷= pH ۳۸ روز و در ۹= pH1 روز می‌باشد.

مکانیسم اثر:

ایندوکساکارب موجب بسته شدن کانال سدیم شده و سیستم عصبی حشرات را مختل می‌کند. اختلال در سیستم عصبی باعث عدم تعادل حشرات می‌شود. ۲ تا ۴ ساعت بعد از پاشش ایندوکساکارب تغذیه لاروها قطع شده و فلج می‌شوند و سپس به زمین می‌غلطند. لاروها ۲۴ الی ۶۰ ساعت بعد می‌میرند. ایندوکساکارب از طریق گوارشی تماس مستقیم و تماس با باقیمانده آن بر روی برگ­ها، لاروها را کنترل می‌کند. ایندوکساکارب دارای خاصیت تخم‌کشی نیز می‌باشد، به دلیل خاصیت چربی دوستی بداخل غشاء تخم جذب شده و لاروها به هنگام خروج و پس از کمی تغذیه و تماس می‌میرند. همچنین این حشره‌کش در کوتیکول مومی‌برگ­ها حل شده و به این ترتیب با نفوذ در بدن حشره و کوتیکول برگ، با توقف تغذیه لاروها منجر به کنترل سریع و کامل آفات می‌گردد.

موارد مصرف:

ایندوکساکارب را می‌توان برای کنترل لارو پروانه‌های زیان‌آور از قبیل کرم­های قوزه، انواع کرم برگخوار هلیوتیس و کارادرینا، کرم ساقه‌خوار، بیدسیب‌زمینی، کرم پیله خوارها، کرم­های میوه مانند کرم سیب، کرم خوشه خوار مو و مینوز مرکبات، بید کلم، زنجرک­ها، در محصولاتی نظیر پنبه، چغندرقند، ذرت، حبوبات، سبزی و صیفی درختان میوه، انگور و غیره مصرف نمود. بهترین زمان سمپاشی، شروع تفریخ تخم‌ها تا سن ۳ لاروی می‌باشد. فاصله آخرین زمان سمپاشی تا برداشت محصول ۱۰ تا ۲۱ روز پسته به گونه‌‌ آفت است.

سازگاری و اختلاط:

تا به حال گزارشی از گیاهسوزی و یا مشکل اختلاطی از این سم مشاهده نشده، ولی بهتر است پیش از مصرف ابتدا در سطح کوچک قابلیت اختلاط آن آزمایش گردد.

موارد توصیه ایندوکساکارب در محصولات کشاورزی در سایر کشورها مانند جدول زیر می‌باشد

نام محصولنام آفتمقدار مصرف
چغندر قند و پنبهکرم طوقه بر (اگروتیس)، بید چغندرقند (لیتا) کرم برگخوار کارادرینا، کرم برگخوار هلیوتیس سرخرطوم بلند چغندر قند، کرم قوزه پنبه، کرم خاردار پنبه۲۰۰ تا ۲۵۰ سی‌سی در هکتار
سیب‌زمینیبید سیب‌زمینی۲۵۰ تا ۳۰۰ سی سی در هکتار 
ذرتکرم ساقه خوار کرم برگخوار کارادرینا، کرم برگخوار هلیوتیس
نخودکرم پیله‌خوار کرم برگخوار کارادرینا، کرم برگخوار هلیوتیس۲۰۰ سی‌سی در هکتار
سبزی و صیفی (گوجه‌فرنگی، فلفل، کدوئیان، کاهو، کلم و …)کرم میوه‌ گوجه‌فرنگی کرم برگخوار کارادرینا، کرم برگخوار هلیوتیس۲۰۰ تا ۲۵۰ سی‌سی در هکتار
بید کلم، کرم میوه، سفیده کلم و شب پره کلم۱۵۰ تا ۲۵۰ سی‌سی در هکتار
درختان میوه دانه‌دار و هسته‌دارکرم سیب، انواع لارو مینوز، لیسه سیب۰٫۴۵ در هزار لیتر آب
انگورکرم خوشه خوار، زنجره مو۲۰۰ تا ۲۵۰  میلی‌لیتر در هکتار 
سویاکرم علف خوار سویا
کنجدکرم قوزه

ملاحظات اختصاصی:

  • این سم بیشتر روی مرحله زیستی لاروی شب پره­ها موثر است.
  • برای کنترل کرم قوزه ایندوکساکارب را در تناوب با یک پیروتروئید یا یک کاربامات بکار ببرید.
  • برای کنترل کاردنیا ایندوکساکارب را در تناوب با یک محصول از گروه acylureaشامل کاسکید یا یک کاربامات بکار ببرید.

ملاحظات عمومی:

  • جهت اطلاع از جزئیات با کارشناسان حفظ نباتات منطقه مشورت نمایید.
  • قبل از مصرف سم، برچسب آن را به دقت مطالعه نمایید.
  • فروش این سم بدون نسخه گیاه پزشک ممنوع است.
  • شرکت گیاه در قبال عواملی که خارج از کنترل شرکت بوده و یا در اثر استفاده نادرست از محصول باشد، مسئولیتی نمی­پذیرد.