آمونیوم اگزالات

آمونیوم اگزالات C2H8N2O4 ، که معمولا نوشتن آن به صورت (NH4)2C2O4 انجام می شود ، یک نمک اگزالات با آمونیوم ( اغلب اوقات در قالب یک مونو هیدرات ) است . تحت شرایط استاندارد نمکی بی رنگ ، بی بو و غیر فرار محسوب می شود . این نمک جزئی از برخی از انواع سنگ های کلیه به شمار می رود . در کود های مصنوعی نیز به چشم می خورد . آمونیوم اگزالات برای ممانعت از انعقاد شدن خون در محیط خارج از بدن بایستی به آن افزوده شود .

کاربرد های آمونیوم اگزالات

این نمک به عنوان یک جزء ترکیبی در تولید ترکیبات صیقل دهنده ی فلزی و مواد منفجره به کار گرفته می شود .کاربرد دیگر آن در قلع زدایی الکتریکی آهن و برای رنگ های منسوجات است . از آن هم چنین می شود به عنوان یک معرف به منظور آنالیز کلسیم ، سرب و فلزات خاکی نادر استفاده کرد .

مونو هیدرات آمونیوم اگزالات برای کشف و معین سازی کلسیم ، سرب ، فلورید و فلزات خاکی نایاب استفاده می شده است . این ترکیب هم چنین یک معرف بافری کننده و یک متفرق کننده برای تعیین تعامل سطی پلاتلت ها و برای بررسی تشکیل مونو آلکیل آمید اگزالات در لنز های انسانی است . مونو هیدرات آمونیوم اگزالات هم چنین برای مطالعه ی تاثیر سمیت حاد بر روی گوسفند ها استفاده شده و یقینا کاربرد های بسیار متعددی دارد .

خطرات آمونیوم اگزالات

خطر آتش زایی

خطرات مخصوص محصولات اشتعالی : این احتمال وجود دارد که اکسید های سمی نیتروژن سبب شکل گیری آتش شوند ( USCG , 1999 ) .

خطر برای سلامت انسان

خوردن یا استنشاق بیش از حد غبار سبب سمیت سیستمی می شود ، علائم مورد نظر آن از جمله درد در گلو ، مری و معده ، سفید شدن غشای مخاطی ، استفراغ ، نبض ضعیف ، مشکلات قلبی عروقی و علائم مربوط به سیستم عصبی و عضلانی می باشد . تماس با چشم ها سبب خارش و آزردگی آن ها و تماس با پوست باعث ایحاد آزردگی و سوختگی شدید می شود .

هویت واکنش پذیری

آمونیوم اگزالات می تواند به عنوان یک عامل کاهنده در واکنش هایی که تولید کننده ی دی اکسید کربن هستند ، عمل کند . در مدت چند ثانیه با محلول هیپو کلریت سدیم واکنش نشان می دهد .