بوتیل گلیکول

butyl glycol

cas number:111-76-2
فرمول شیمیایی بوتیل گلیکول:  C6H14O2

چگالی بوتیل گلیکول: ۹۰۰ kg/m³

نقطه جوش بوتیل گلیکول: ۱۷۱ درجه سانتی گراد

شکل ظاهری بوتیل گلایکول :بوتیل گلیکول ماده ای خنثی و بی رنگ با بوی نسبتا خوب و تقریبا غیر فرار است بوی شبیه به اتر دارد.بویل گلیکول نسبتا غیر فرار است.

بوتیل گلایکول کمی جاذب رطوبت، قابل اختلاط با آب،کتون ها، الکل ها، اترها ،  پارافین ها و هیدروکربن های آروماتیک در دمای اتاق است.

ماده ­ای با نقطه جوش بالا، فراریت پایین و بوی ملایم که به عنوان حلال و ماده­ ی آغازی برای سنتزها استفاده می­شود.کمک حلال عالی در سیستم های پوشش آبی(رنگهای پایه آب)، بیرنگ، جاذب الرطوبه پایین است. این محصول در دمای اتاق با آب و حلالهای آلی متداول قابل امتزاج است.

وزن مولکولی بوتی گلیکول  g/mol 2/118.و نقطه جوش ۷/۱۷۰ درجه سلسیوس و نقطه انجماد آن ۴/۷۰- درجه سلسیوس می­باشد.

بوتیل گلیکول در حضور  اکسیژن مثل سایر اترها پروکساید ایجاد می­‌کند.

کاربرد بوتیل گلیکول :

بوتیل گلیکول یک نوع حلال برای رنگ ها و پوشش سطحی است, و همچنین در تمیز کردن محصولات و جوهر بکار می رود.

به دلیل فراریت پایین بوتیل گلیکول برای تسریع زمان خشک شدن و گسترش سیالیت استفاده می‌­شود. مقدار کمی از بوتیل گلایکول قابلیت رنگرزی را افزایش می­‌دهد به عنوان مثال در رنگهای آلکید رزینی و نیز ویسکوزیته را کاهش می­دهد.

از بوتیل گلیکول به عنوان یک کمک منعقد کننده استفاده می‌شود.بوتیل گلایکول می­تواند به طور قابل توجه کمترین حرارت تشکیل فیلم (MFFT) را پایین بیاورد و جریان را در بسیاری از سیستمهای خشک کننده رنگ افزایش دهد.

بوتیل گلایکول تبخیر اجزاء فرار را افزایش می­دهد به عنوان مثال در کوره­ های مینایی در دمای بالا یا مادون قرمز خشک می‌­شود.

حلالی در جوهر چاپ برای رنگ چرم و… .

بوتیل گلیکول به عنوان ماده اولیه در پاک کننده­ های سطحی به عنوان مثال در پاک کردن گریس از سطح فلزات استفادده می‌شود.

بوتیل گلیکول به عنوان ماده اولیه در سیالات هیدرولیکی می‌باشد.

بوتیل گلیکول به عنوان ماده اولیه در حفاری و برش نفت(حلال قوی) استفاده میشود.

بوتیل گلیکول ماده اولیه در تهیه­ ی بوتیل گلایکول استات که یک حلال عالی است.

بوتیل گلیکول ماده اولیه در در تولید نرم کننده­ ها به عنوان مثال به وسیله واکنش با فتالیک اسید.

به دلیل وجود گروه‌های عاملی دو گانه در اکثر حلالهای آلی قطبی و غیر قطبی حل میگردد .

بوتیل گلیکول حلال رنگها و پوششهای سطحی است و توانایی حل کردن اغلب چربیها را دارد همچنین در فرمولاسیون رزینهای اکریلیک و فومهای آتش نشانی و … کاربرد دارد.

بیشترین استفاده از بوتیل گلیکول در صنعت رنگ است که تقریبا 75 % از کل BG تولید شده را مصرف می کند. علت این است که بوتیل گلایکول ویژگی های رنگ را بهبود می بخشد. چراکه حلالی با فراریت کم است و درنتیجه می تواند هر دو پارامتر زمان خشک شدن پوشش های رنگ شده و روان بودن حرکت مایع رنگ را  بهبود بخشد (به ویژه برای رنگ هایی که برای استفاده از قلم مو مورد استفاده قرار می گیرد).