بوتیل هیدروکسی انیزول BHA

بوتیل هیدروکسی آنیزول (BHA یا  Butylated hydroxyanisole) آنتی اکسیدانی پر مصرف است که فرمول شیمیایی آن C11H16O2 بوده و جامدی روغنی با E شماره E320 است. BHA در آب حل نمی شود ولی دراتانول و متانول و پروپیلن گلایکول محلول است .

 BHAدارای خاصیت آنتی اکسیدانی خوبی است و در برابر دما بسیار پایدار است. این ماده شامل مخلوطی از دو ایزومر آلی ۲-تربت بوتیل-۴-هیدروکسی آنیزول و ۳-تربت-بوتیل-۴-هیدروکسی آنیزول است.گرید : 

  • صنایع غذایی
  • صنایع شیمیایی

کاربردبوتیل هیدروکسی آنیزول (BHA):

از BHA در تهیه چیپس، روغن های خوراکی و گیاهی، آدامس ها، خوراک دام، لوازم آرایشی و محصولات مراقبت از پوست و مو، صنایع لاستیک سازی و محصولات نفتی استفاده می شود.

کاربرد اولیه BHA به عنوان آنتی اکسیدان و نگهدارنده در مواد غذایی، بسته بندی مواد غذایی است اما BHA به طور معمول در داروهایی مانند ایزوترتینوئین، لوواستاتین و سیمواستاتین نیز استفاده می شود.

جهت جلوگیری از تند شدن مواد غذایی BHA را به روغن ها یا مواد غذایی دارای چربی، اضافه می کنند.

خواص آنتی اکسیدان بوتیل هیدروکسی آنیزول (BHA):

BHA از سال ۱۹۴۷ به چربی های خوراکی و مواد غذایی حاوی چربی به دلیل خواص آنتی اکسیدانی اضافه شده است. این ماده مانند هیدروکسی تولوئن بوتیل (BHT) قادر است با ارادیکال های آزاد پیوند برقرار کرده و آن ها را تثبیت کند؛ و با این واکنش از واکنش های رادیکال آزاد بیش تر جلوگیری کند.