تریپتوفان

اسیدهای آمینه اجزاء سازنده‌ی پروتئین‌هایی هستند که به انتقال عصبی پیام‌های بیوشیمیایی از مغز به سایر اندامها و از اندامها به سوی مغز کمک می‌کنند. یکی از این اسیدهای آمینه ضروری که بدن انسان جهت سنتز پروتئین از آن استفاده می‌کند تریپتوفان می‌باشد.
نقش آن: تریپتوفان پیش ماده سروتونین (۵-HTP) می‌باشد، سروتونین ماده‌ی شیمیایی موجود در مغز است که به عنوان جاری کننده‌ی «احساس خوب» شناخته شده است. هنگامی که از مواد غذایی مصرف می‌کنید که سرشار از این اسید آمینه ضروری هستند، سطوح سروتونین در بدن افزایش می‌یابد، اما زمانی که سیگار می‌کشید، الکل مصرف می‌کنید، مواد غذایی با قند بالا استفاده می‌نمایید و یا سطوح قند خون به طور غیر طبیعی پایینی دارید، در این صورت تبدیل تریپتوفان به سروتونین کاهش می‌یابد. مواد غذایی غنی از ویتامین B6 به منظور تبدیل مناسب تریپتوفان به نیاسین و سروتونین مورد نیاز می‌باشند.
هنگامی که مواد غذایی حاوی این اسید آمینه ضروری مورد استفاده قرار گیرند، این اسید آمینه توسط کبد به ویتامین B3 (نیاسین) تبدیل می‌شود. تبدیل تریپتوفان به نیاسین سطح این ویتامین در جریان خون را متعادل می‌سازد. همچنین به کاهش کلسترول، بهبود گردش خون، و افزایش حافظه کمک می‌کند.

منابع سرشار از تریپتوفان این مواد غذایی به تنظیم الگوهای خواب، اشتها، و خلق و خوی فرد کمک می‌کنند. از این رو، تریپتوفان جهت درمان بیماریهای مختلف روانی مغزی مانند افسردگی، اضطراب و بی‌خوابی مورد استفاده قرار می‌گیرد. مواقعی وجود دارد که خوردن انواع خاصی از مواد غذایی باعث می‌شود شما احساس آرامش، امنیت و گاهی خواب آلودگی داشته باشید. به عنوان مثال، برخی از افراد پس از خوردن بوقلمون کبابی شده احساس خستگی می‌کنند. به این دلیل که بوقلمون ماده‌ی غذایی گوشتی است که سرشار از تریپتوفان می‌باشد.
مواد غذایی که در این قسمت ذکر می‌شود، تریپتوفان به وفور در آنها وجود دارد.

شیر و محصولات لبنی نوشیدن شیر در شب درست قبل از رفتن به رختخواب ایده‌ی خوبی به حساب می‌آید. تریپتوفان موجود در شیر باعث خواب می‌شود. شیر سویا و ماست نیز منابع خوبی از تریپتوفان می‌باشند.

گوشت هم گوشت قرمز و هم گوشت لخم یا کم چربی، مانند: جگر گاو، گوشت گوسفند، گوشت گوزن و آهو، سینه مرغ، جگر گوساله، و سینه بوقلمون سرشار از تریپتوفان می‌باشند.

ماهی ماهی کاد، ماهی تن، ماهی هالیبوت، ساردین، ماهی خال مخالی، میگو، ماهی سرخو، ماهی آزاد، صدف اسکالوپ مشخص شده است که تریپتوفان فراوانی دارند.

پنیریکی دیگر از مواد غذایی حاوی تریپتوفان، پنیر است، که می‌توانید آن را به رژیم غذایی روزانه خود اضافه کنید. شما می‌توانید از انواع مختلف آن، از جمله پنیر دلمه، پنیر چدار فرآوری شده، پنیر سوراخ سوراخ سوئیسی یا پنیر گرویر، توفو، و غیره استفاده کنید.

میوه موز، توت فرنگی، سیب، پرتقال، زغال اخته، آناناس، آووکادو، و هلو حاوی این اسید آمینه ضروری بوده و می‌توانند در رژیم غذایی شما گنجانده شوند.

آجیل بادام زمینی، گردو، پسته، کاشو، بادام، و شاه بلوط نمونه‌هایی از آجیل بوده که سرشار از تریپتوفان می‌باشند.

سبزیجات مارچوبه، سبزی خردل، کدو حلوایی، بادمجان، اسفناج، کلم بروکلی، نخود سبز، اشنه دریایی (kelp)، کلم، پیاز، گوجه فرنگی، قارچ، گل کلم، سیب زمینی، و خیار منابع خوبی از این اسید آمینه ضروری به حساب می‌آیند.

حبوبات لوبیای لیما، سویا، لوبیا قرمز، ماش (لوبیای مانگ) و نخود سرشار از تریپتوفان می‌باشند.

انواع دانه تخمه بو داده کدو، شنبلیله، کنجد، کتان زمینی، و آفتابگردان حاوی مقادیر کافی از تریپتوفان می‌باشند.

غلات مصرف برنج قرمز یا قهوه‌ای، گندم، ذرت، جو و جو دو سر به افزایش سطح تریپتوفان در جریان خون کمک می‌کند.
در این بخش جدولی را فراهم ساخته‌ایم که به شما کمک خواهد کرد مواد غذایی را بشناسید که ویژگی‌شان بالا بودن غلظت تریپتوفان (TRP) در آنها است.

منبعمقدارمحتوای تریپتوفان
شیر۱ فنجان۰۹ر۰ گرم
شیر سویا۱ فنجان۰۵ر۰ گرم
ماست۱ فنجان۰۷ر۰ گرم
تخم مرغ۱ عدد۰۸ر۰ گرم
جگر گاو  فنجان۳۶ر۰ گرم
گوشت گوسفند  فنجان۲۴ر۰ گرم
گوشت گوزن و آهو  فنجان۳۶ر۰ گرم
سینه‌ی مرغ  فنجان۴۹ر۰ گرم
جگر گوساله  فنجان۲۵ر۰ گرم
سینه‌ی بوقلمون  فنجان۳۸ر۰ گرم
ماهی کاد  فنجان۲۹ر۰ گرم
ماهی تن  فنجان۳۸ر۰ گرم
ماهی هالیبوت  فنجان۳۴ر۰ گرم
ماهی ساردین  فنجان۲۵ر۰ گرم
ماهی ماکرل  فنجان۲۵ر۰ گرم
میگو  فنجان۳۳ر۰ گرم
ماهی سرخو  فنجان۳۸ر۰ گرم
ماهی آزاد  فنجان۳۵ر۰ گرم
صدف اسکالوپ  فنجان۳۵ر۰ گرم
پنیر لور۱ برش (اندازه‌ی قوطی کبریت)۰۹ر۰ گرم
پنیر چدار۱ برش۱۲ر۰ گرم
پنیر گرویر۱ برش۱۱ر۰ گرم
توفو  فنجان۱۴ر۰ گرم
موز۱ عدد۰۴۶ر۰ گرم
توت فرنگی  فنجان۰۱۳ر۰ گرم
سیب۱ عدد۲۹ر۰ گرم
پرتقال۱ عدد۱۷ر۰ گرم
بلوبری  فنجان۰۱۴ر۰ گرم
آناناس  فنجان۰۰۸ر۰ گرم
آوکادو۱ عدد۰۳ر۰ گرم
هلو۱ عدد۰۲ر۰ گرم
بادام زمینی  فنجان۰۹ر۰ گرم
منبعمقدارمحتوای تریپتوفان
سبزی خردل۱ فنجان۰۳ر۰ گرم
کدو حلوایی۱ فنجان۰۳ر۰ گرم
بادمجان۱ فنجان۰۱ر۰ گرم
اسفناج۱ فنجان۰۷ر۰ گرم
کلم بروکلی۱ فنجان۰۳ر۰ گرم
لوبیا سبز۱ فنجان۰۵ر۰ گرم
اشنه دریایی  فنجان۰۱ر۰ گرم
کلم۱ فنجان۰۱ر۰ گرم
پیاز۱ فنجان۰۲ر۰ گرم
گوجه فرنگی۱ فنجان۰۱ر۰ گرم
قارچ  فنجان۰۲ر۰ گرم
گل کلم۱ فنجان۰۲ر۰ گرم
سیب زمینی۱ عدد۰۷ر۰ گرم
خیار۱ عدد۰۱ر۰ گرم
لوبیای لیما۱ فنجان۱۷ر۰ گرم
لوبیا قرمز۱ فنجان۱۸ر۰ گرم
ماش۱ فنجان۱۹ر۰ گرم
نخود۱ فنجان۱۴ر۰ گرم
تخمه کدو  فنجان۱۷ر۰ گرم
تخم شنبلیله  فنجان۱۲ر۰ گرم
تخم کتان زمینی  فنجان۵۳ر۰ گرم
تخمه آفتاب گردان  فنجان۱۰ر۰ گرم
برنج قهوه‌ای۱ فنجان۰۶ر۰ گرم
گندم۱ فنجان۰۹ر۰ گرم
ذرت  فنجان۰۲ر۰ گرم
جو۱ فنجان۱۲ر۰ گرم
جو دوسر  فنجان۱۲ر۰ گرم
گردو  فنجان۱۲ر۰ گرم
مارچوبه۱ فنجان۰۴ر۰ گرم
ارزن۱ فنجان۰۷ر۰ گرم

افزایش سطوح تریپتوفان کمبود تریپتوفان می‌تواند به از دست دادن وزن در نوزادان و کودکان منجر شود. هنگامی که مواد غذایی مصرف شده حاوی مقادیر کمی از این اسید آمینه باشند، می‌تواند به کمبود ویتامین B3 منجر گردد و این امر می‌تواند به بیماری پلاگر بیانجامد. پلاگر نوعی بیماری است که بر اثر ضعف متابولیک بدن در تبدیل تریپتوفان به نیاسین رخ می‌دهد که با اختلالات گوارشی، گل انداختن صورت، و عصبی بودن، و یا اختلالات روانی مشخص می‌شود. این بیماری ممکن است در اثر سوء تغذیه، اعتیاد به الکل، یا سایر اختلالات تغذیه‌ای ایجاد شود. رژیم غذایی که دارای مقادیر ناکافی از تریپتوفان باشد همچنین می‌تواند به سطوح پایین سروتونین بیانجامد که به نوبه خود، به افسردگی، تحریک پذیری، اضطراب، و پایین بودن تمرکز منجر می‌شود.
بنابراین، جهت افزایش سطوح تریپتوفان، باید موارد ذیل را در نظر بگیرید:
• مصرف مواد غذایی را که در بالا ذکر شد را با معده خالی افزایش دهید.
• قبل از مصرف مکمل‌های تریپتوفان با یک پزشک مشورت کنید.
هنگامی که از این مواد غذایی مصرف می‌کنید، بدن بلافاصله انسولین را ترشح می‌کند تا اسیدهای آمینه‌ای، مانند تیروزین، هیستیدین، و لوسین را که مانع از دسترسی تریپتوفان به مغز می‌شوند را پاکسازی نماید. تریپتوفان تحت تأثیر انسولین قرار نمی‌گیرد اما تنها زمانی که دیگر اسیدهای آمینه توسط انسولین از بین بروند، تریپتوفان می‌تواند به راحتی به مغز برسد.
بنابراین، بالا بردن سطوح تریپتوفان در بدن با قرار دادن منابع غذایی فوق‌الذکر در رژیم غذایی خود به تولید نیاسن و سروتونین به طور طبیعی کمک می‌کند. این به نوبه‌ی خود، خلق و خوی شما را بهتر کرده، اشتهای‌تان را تنظیم می‌کند و اجازه می‌دهد در آرامش باشید و همچنین به داشتن خوابی بهتر کمک می‌کند.