دلتامترین

نام تجاری: دسیس
فرمولاسیون: ۲٫۵% EC
دوره کارنس: ۳ روز
معرفی:دلتامترین از گروه حشره کشهای پایروتیروئیدی بوده که با نحوه اثر تماسی و گوارشی، علیه مینوز لکه گرد درختان میوه سردسیری، پرودنیای چغندر قند و کنترل پوره سن گندم بکار می‌رود. این ترکیب طیف وسیعی از حشرات مکنده و جونده را از راسته‌ های گوناگون کنترل میکند. این ترکیب براساس پایریترین طبیعی ساخته شده و روی سطوح سمپاشی شده ۱۵-۱۰ روز دوام دارد. این ترکیب در برابر نور خورشید پایداری زیادی دارد (تحت تابش مستقیم اشعه ماورای بنفشUV). چون خاصیت تبخیری کم و دوام آن روی محصول زیاد است. قدرت حشره کشی این ترکیب صد برابر از ترکیبات کلره، پنج برابر از ترکیبات فسفره و پنج تا ده برابر از سایر ترکیبات پیریتروئیدها بیشتر است.

مکانیسم اثر:اثر ضربه‌ای(Knock down)شدید. این تاثیر مستقیما به اثر کشندگی سم مربوط نیست، زیرا میزان سم لازم برای ایجاد مرگ میر معمولا بسیار بیشتر از مقداری است که برای فلج کردن آنها مورد نیاز می‌باشد. اثر این ترکیب مثل پایریترینهاست بطوریکه باعث افتادن سریع حشره می‌شود و چنانچه غلضت مناسبی استفاده شود کارایی آن در حشرات بسیار چشمگیر خواهد بود. خاصیت دورکنندگی (در مقادیر مصرف زیاد) و عدم تغذیه حشره (در مقادیر مصرف کم) دلتامترین را در جایگاه مناسبی در مبارزه تلفیقی آفات قرار می‌دهد.

موارد مصرف:چغندر قند- کلم- گندمدستور مصرف:محلول پاشی به نسبت ۰/۵ در هزار برای مینوز لکه گرد و مصرف ۱ لیتر در هکتار برای پرودونیای چغندر قند – محلول پاشی به نسبت ۳۰۰ سی سی در هکتار برای مبارزه و کنترل پوره سن گندم.

قابلیت اختلاط:از نظر سازگاری وقابلیت اختلاط با قارچکشها و حشره کشها، تاکنون عدم سازگاری آن به اثبات نرسیده است.

ملاحظات عمومی:قبل از مصرف سم، برچسب آن را به دقت مطالعه نمایید.جهت اطلاع از جزئیات با کارشناسان حفظ نباتات منطقه مشورت نماییدفروش این سم بدون نسخه گیاه پزشک ممنوع است.