سیلیکون دی اکسید

سیلیکون دی اکسید دارای مصارف زیادی می باشد که ما ممکن است از آن ها آگاه نباشیم. از کاربردهای روزمره، تا برنامه های صنعتی و سنگین، این فرم سیلیکون دارای مصارف بسیاری بوده که ما در این مقاله به برخی از آن ها اشاراتی را خواهیم داشت.
سیلیکون یک عنصر بوده که به فرم اصلی خود وجود ندارد. جهت وجود داشتن این عنصر، همیشه نیاز به کمک عنصر دیگری می باشد. برای مثال، فراوان ترین فرم موجود از سیلیکون، سیلیکون دی اکسید (SiO2) می باشد. اگر شما بخواهید اگر شما می خواهید این ماده را ببینید، منطقه ای را نگاه کنید که دارای مقدار زیادی شن می باشد. بله، سیلیکون دی اکسید به میزان بسیار زیادی در شن یافت می شود. به غیر از شن، این ماده به شکل کواتر و همچنین به عنوان دیاتوم ها نیز یافت می شود. این ها اشکالی از سیلیکون دی اکسید هستند که به صورت طبیعی رخ می دهند. فرم های متنوعی از سیلیکون دی اکسید، یا سیلیکا نیز وجود دارد که به طور معمول به آن ها اشاره شده است، مانند ژل سیلیکا، اسید سیلیکا (سیلیکای هیدراته ی مورد استفاده در خمیر دندان برای برداشتن پلاک از دندان)، و غیره. که این موارد به صورت مصنوعی تولید می شوند. فرم های مختلف سیلیکون دی اکسید دارای مصارف متنوعی می باشند. این مقاله به شما اطلاعات بیشتری در رابطه با برخی از کاربردهای سیلیکا می دهد.

شیشه

هنگامی که سیلیکا به اندازه ی کافی حرارت می بیند، و داغ می شود، حتی بدون هر گونه عوامل خارجی دیگر، این ماده به شیشه تبدیل می شود. این خاصیت تبدیل شدن به شیشه در انواع مختلفی از اشیاء شیشه ای استفاده می شود.

غذا

استفاده از سیلیکون دی اکسید از بسیاری جهات به مواد غذایی کمک می کند. استفاده ی اصلی این ماده جهت سلامت استخوان ها و مفاصل ما می باشد. مصرف منظم سیلیکون دی اکسید در حفظ قدرت و تراکم استخوان ها مفید بوده و بنابراین باعث کاهش خطر ابتلاء به بیماری هایی مانند آرتروز می گردد.

سرامیک

از آن جایی که سیلیکا به فرم شن و ماسه یافت می شود، استفاده از آن در صنعت سرامیک کاملا مشهود است. سیلیکا یکی از اجزای اصلی تشکیل دهنده ی لعاب سرامیک تولید شده می باشد. بدون سیلیکا، اجزای دیگر قادر به اتصال خودشان نیستند، چون سیلیکا هنگامی که حرارت می بیند به فرم شیشه در می آید. این موضوعی است که باعث می شود اجزای تشکیل دهنده ی دیگر در کنار هم نگه داشته شوند. با این حال، تنها سیلیکای ذوب شده به خودی خود مصرف واقعی ندارد.

ارتباط از راه دور

در جهان ارتباطات، استفاده از سیلیکا در قالب فیبرهای نوری آماده شده با استفاده از شیشه ی مبتنی بر سیلیکا صورت می گیرد. این فیبرها سطح بالایی از انتقال حرارت را دارند، به علاوه، آن ها می توانند در برابر بسیاری از آسیب های نوری مقاومت کنند، این فیبرها دارای نرخ پایین از دست دادن انتقال بوده و روش های بسیاری جهت استفاده و بهبود چنین فیبر نوری مبتنی بر سیلیکا ابداع شده است.

سیمان

همه ی ما می دانیم که این ماده در ماسه یافت می شود. این فرم از عنصر برای تو سیمانی که در ساخت و ساز استفاده می شود، بسیار مفید می باشد.

میکرو الکترونیک

سیلیکا در ناب ترین شکل آن در تولید لوازم الکترونیکی، به خصوص میکرو الکترونیک ها مورد استفاده قرار می گیرد. تراشه ها در وسایل الکترونیکی به منظور نظارت و کنترل سطح فعالیت الکتریکی در اقلام الکترونیکی تهیه و تعبیه شده است. چنین تنظیمی مهم می باشد، به طوری که این مورد باعث حفاظت از آسیب می شود.

استخراج DNA

سیلیکا در آزمایشگاههای علمی نیز بسیار مفید می باشد. این ماده دارای خواص اتصال بوده که به جداسازی رشته های DNA کمک می کند، اما در حضور عوامل کائوتروپیک می باشد. یک عامل کائوتروپیک به عنوان عامل دترجنت نیز شناخته می شود که در فرایند اختلال در ساختار DNA کمک می کند، بنابراین برای مطالعه، قابل شناسایی و در دسترس می باشند.

عامل خشک کردن

در میان اشکال مختلف سیلیکا، ژل آن به طور گسترده برای محافظت بر علیه رطوبت مورد استفاده قرار می گیرد. ژل سیلیکا ساخته شده از سدیم سیلیکات، با استفاده از روش تولید سنتزی یکی از قابل نفوذترین موادی است که می تواند به منظور حفاظت امن تقریباً هر چیزی از مواد غذایی تا طلا و جواهر و حتی ابزار موسیقی و کاغذ مورد استفاده قرار گیرد.
مواردی که در بالا ذکر شد، تنها موارد استفاده از سیلیکون دی اکسید نیست. ممکن است مواد بسیار دیگری نیز وجود داشته باشد که در این جا ذکر نشده اند.