روغن سیلیکون

روغن سیلیکون یا پلی متیل سیلوکسان در دمای اتاق دارای ویسکوزیته  cst 1000  می باشد.

این ماده به عنوان یک روان کننده در طیف وسیعی از برنامه های کاربردی از جمله: پردازش غذا، بسته بندی مواد غذایی، تولید روکش کاغذی مواد غذایی، نگهداری مواد غذایی، بطری و کنسرو، نگهدارنده های مواد غذایی، واشر و مهر و موم استفاده می شود.

سیلیکون مهمترین عضو پلی دی متیل سیلو کسان است.

این پلیمرها به علت پایداری حرارتی نسبتا بالا از نظر تجاری مورد توجه ی فراوان هستند.

silicone دارای ساختاری پلیمری است.

مثل تمام سیلوکسانها روغن سیلیکون نیز دارای ساختار زنجیره ای پلیمری، شامل پیوند های متناوب سیلیکن و اتمهای اکسیژن است. بسیاری از گروه ها می توانند به مراکز سیلیکونی متصل شوند، اما در اکثر مواقع گروه های متیل یا گاهی اوقات فنیل به عنون استخلاف در این روغن ها موجود می باشند.

بسیاری از سیلیکون های مایع، پلیمرهای خطی هستند.

silicone یک الاستومر نیمه ارگانیک با مقاومت بالا نسبت به حرارت است.

این ماده به دلیل خاصیت انعطاف پذیری ای که دارد در برابر فشار مقاوم است. 

لاستیک سیلیکون خواص مکانیکی ضعیف و مقاومت سایشی دارد و به همین دلیل در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار می گیرد. روغن سیلیکون نسبت به گازها بسیار نفوذپذیر است و به طور کلی استفاده ی همزمان آن با کتون ها، اسیدهای متمرکز یا بخارها توصیه نمی شود.

 کاربرد های سیلیکون روغن:

روغن های سیلیکون عمدتا به عنوان روان کننده ها، روغن های مایع حرارتی یا مایعات هیدرولیکی استفاده می شوند ( روغن سیلیکون صنعتی ) . این روغن ها عایق الکتریکی بسیار خوبی به حساب می آیند و بر خلاف آنالوگ های کربن، غیر قابل اشتعال هستند. ثبات دمایی بالای آنها و ویژگی های انتقال حرارت خوبشان موجب گردیده تا از این ماده  به طور گسترده ای در آزمایشگاه ها برای گرم کردن انواع حمام ها و همچنین در خشک کن های یخچال به عنوان مبرد، استفاده شود.

silicone oil همچنین به عنوان پمپ های پخش بخارات نفتی در صنایع نفت و گاز استفاده می شود.

روغن های سیلیکونی در صنایع فضایی به عنوان حلقه خنک کننده خارجی و رادیاتور ماژول فضایی برای جلوگیری از گرمای بیش از حد استفاده می شوند.

سیلیکون ها در محصولات آرایشی مانند ضد عرق مورد استفاده قرار می گیرند.

بعضی از روغن های سیلیکونی مانند سمیتیکون به علت تنش سطحی بالایی که دارد، یک عامل ضد فوم قوی به حساب می آید

درنتیجه این روغن ها در  مصارف صنعتی مانند تقطیر یا تخمیر مورد استفاده قرار می گیرند.

این نکته قابل توجه است که از این روغن ها به عنوان فوم باید به اندازه استفاده شود زیرا مقادیر بیش از حد فوم می تواند مشکل ساز شود.

silicone oil گاهی به روغن های پخت و پز اضافه می شوند تا از فوم بیش از حد در طی سرخ کردن جلوگیری شود. روغن های سیلیکونی ای که به عنوان روان کننده ها استفاده می شوند، می توانند در تولید فرآورده های فوم پلی اورتان و پودرهای ناخواسته (آلاینده ها) مورد استفاده قرار بگیرند.

روغن سیلیکون همراه با اسید بوریک یکی از دو ماده اصلی در بتونه کردن سل ها،است.

موارد غذایی:

از موارد دیگر کاربرد این ماده ،می توان به:

پردازش مواد غذایی، بسته بندی مواد غذایی، پردازش گوشت، بسته بندی مرغ، ساخت بطری ها و…

اشاره کرد.

مصارف پزشکی:

محصولات مصرفی برای کنترل گرفتگی عضلانی اغلب حاوی روغن سیلیکون هستند.

silicone oil برای درمان بیماری های شبکیه چشم مانند ویتوریوتینوپاتی،پرولیفراتیو و ترومای چشم نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

اتوموبیل:

روغن سیلیکون در فن خنک کننده ی خودروها و کلاچ ماشین استفاده می شود .

از دیگر مصارف این ماده می توان به استفاده روغن سیلیکون در نقاشی و استفاده از آن به عنوان روان کننده در تردمیل ( روغن سیلیکونی تردمیل ) اشاره نمود.