اکسید سرب

مشخصات اکسید سرب :

• نام شیمیایی : اکسید سرب.

• اسامی مترادف با اکسید سرب : Lead monoxide، Litharge، Massicot، Plumbous oxide.

• فرمول شیمیایی : PbO.

• گرید محصول : ۱٫ اکسید سرب صنعتی ۲٫ اکسید سرب آزمایشگاهی.

• شکل ظاهری : پودر زرد یا قرمز رنگ.

• چگالی : ۹٫۵۳ گرم بر سانتی متر مربع.

• نقطه ذوب : ۸۸۸ درجه سلسیوس.

اکسید سرب با فرمول شیمیایی PbO یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاپ کم ۱۴۸۲۷ است. که جرم مولی آن ۲۲۳٫۲۰ g/mol می باشد. این ترکیب اگر متبلور نباشد، ماسیکوت نام دارد اما پس از ذوب و سرد شدن متبلور گشته و لیتارژ نامیده می شود.

لیتارژ در منابع کهن فارسی به نام مرداسنگ یا مردار سنگ یا مرداسنج آمده است.

موارد مصرف و کاربرد اکسید سرب

این ماده در نقاشی به عنوان یکی از خشک کنننده های رنگ های روغنی و در پزشکی جهت شستشو و ضد عفونی کردن وسایل پزشکی ، در تریب برخی صابون های طبی استفاده می شود. همچنین در صنایع دیگر از جمله کوزه گری جهت تهیه لعاب روی کوزه ها به کار می رفته است.

اکسید سرب از جمله عناصر شیمیایی است که در تهیه لعاب به کار می رود و در لاجین به توفان سرب معروف است. اکسید سرب باعث حلالیت بهتر اکسیدهای رنگی می گردد و استفاده از ترکیبات سرب مانند اکسید سرب ، سرنج و کربنات باعث بهبود خواص کشسانی لعاب شده و لعاب را نرم و انعطاف پذیر می کند. اکسید سرب یکی از فلاکس های قوی به شمار می رود.

بسته بندی اکسید سرب

اکسید سرب در کیسه های ۲۵ کیلوگرمی موجود می باشد.

مضرات اکسید سرب :

این عنصر عنصری سمی می باشد و عوارض خطرناکی دارد، بنابراین نباید از آن در ترکیب لعاب ظروف غذاخوری استفاده کرد.

مقداری از سرب ظروفی که لعاب سربی دارند، تحت تاثیر اسیدهای ضعیفی که مثلا در گوجه فرنگی، سرکه، ترشی و ماست وجود دارد، به صورت محلول در می آید و وارد بدن می شود. هر قدر ضخامت لعاب بیشتر باشد، خاصیت محلول بودن آن بیشتر می شود. سرب با ورود تدریجی به معده و روده ها در خون جذب می شود. تجمع تدریجی این ماده در بدن باعث بروز علائم مسمومیت با آن می گردد.