تری سدیم سیترات

خواص تری سدیم سیترات و کاربردهای آن

سیترات سدیم ،تری سدیم سیترات ، Trisodium citrate ، citrosodine ، citric acid trisodium salt ، sodium citrate ، نمک سدیم اسید سیتریک ، سدیم سیترات دی هیدرات ، اسید دی هیدرات ، هیدروکسی پروپان.


فرمول شیمیایی: C6H5O7Na3.2H2O
گرید : ۱٫ سیترات سدیم صنعتی ۲٫ سیترات سدیم آزمایشگاهی ( خوراکی ) .

خلوص : سیترات سدیم ۹۹%.

Grade ACS,ISO,Reag. Ph Eur

Hill Formula    C6H5Na3O7 * 2 H2O

HS Code         2918 15 00

EC number      200-675-3

Molar mass      294.10 g/mol

CAS number   6132-04-3

Chemical and physical data

Solubility         425 g/l (25 °C)

Melting point 150 °C (anhydrous substance)

Molar mass      294.10 g/mol

Density            1.76 g/cm3

Bulk density    900 – 1100 kg/m3

pH value          7.5 – 9.5 (50 g/l, H2O, 20 °C)


  خواص تری سدیم سیترات:
۱- امن و خواص غیر سمی : از آنجا که مواد خام اولیه برای تهیه سدیم سیترات از غذا ، که کاملا امن و قابل اعتماد است ، آسیب به سلامت انسان نمی رساند. 
۲- زیست تخریب پذیر است : سدیم سیترات مقدار زیادی از آب های طبیعت ، بخشی از اسید سیتریک است، که هر دو هم زیستی در همان سیستم می شود. اسید سیتریک در آب با اکسیژن ، گرما ، نور ، اسید ، باکتری ها و میکروارگانیسم ها ، آن است که به آسانی زیست تخریب پذیر است.
۳- توانایی یک یون فلزی کمپلکس.
۴- حلالیت عالی و حلالیت با یون های فلزی دارای توانایی کمپلکس خوب از یون های فلزی دیگر ، مانند یون های سیترات سدیم نمک قلیایی ضعیف است، سازگاری با اسید PH افزایش درجه حرارت آب.
۵- دارای عملکرد خوب و یک بافر برای تنظیم مورد استفاده مهم تشکیل شده است.PH بافر را می توان قوی و در نتیجه مناسب در تغییرات خاصی در یک طیف گسترده ای از PH سیتریک . علاوه بر این سدیم سیترات نیز دارای خواص و ثبات بسیار عالی می باشد.


 کاربرد تری سدیم سیترات:

این ماده علاوه بر کاربرد های خوراکی، در پزشکی به عنوان عامل ضد انعقاد خون به کار می رود. از خصلت اسیدی خون می کاهد، از دلمه شدن شیر در معده کودکان جلوگیری می نماید.
سیترات سدیم نمک سدیم اسید سیتریک است. در این مفهوم ، آن است که شبیه به سیترات کلسیم. . مانند اسید سیتریک ، سیترات سدیم است ترش مزه ، و همچنین داشتن طعم شور ، مانند نمکهای دیگر. به همین دلیل ، سیتراتهای مانند سدیم و سیترات کلسیم هستند که معمولا به عنوان نمک ترش شناخته شده (گاهی اوقات ، مردم مراجعه به اسید سیتریک به عنوان نمک ترش). این عمدتا به عنوان افزودنی غذایی ، استفاده می شود که معمولا برای طعم و یا به عنوان ماده نگهدارنده. سیترات سدیم می دهد باشگاه شیرین ترین و لیمو – آهک نوشابه هر دو ترش و شور خود طعم..
مورد استفاده برای کنترل اسیدیته و بخش مهمی در ساخت برخی از حوزه های عمل به عنوان بافر اسید به مایعات اسید بالا تا gelling کار خواهند کرد اضافه کنید. این به راحتی حل و اعمال بلافاصله. همچنین می تواند ایجاد ثبات در چربی است.

انبارش : در جای تاریک و خشک و خنک نگهداری شود.